Tekstas: Ilze Liepiņa, Sudraba Arhitektūra
Nuotraukos: Reinis Hofmanis

„Hanzas perons“ – vieta, kur susitinka kultūra, istorija ir naujovės 


2019 metų rugpjūčio 17 d. Rygoje Hanzos gatvėje 16A, ten kur anksčiau buvo Rygos krovinių stotis, duris atvėrė renginiams skirta erdvė „Hanzas perons“. Pastato, tapusio meno ir kultūros centru, konstrukciją atnaujino Sudraba Arhitektūra architektai, ir dabar jau pusmetį čia vyksta įvairūs tiek vieši, tiek įmonių renginiai.
Atnaujintos senojo sandėlio plytos, medinės istorinio stogo konstrukcijos ir kiti architektūriniai elementai sukuria be galo įdomų foną įvairaus pobūdžio kultūriniams ir pramoginiams renginiams.
       
Pastatas išskirtinis dar ir todėl, kad jį renovuojant buvo naudojamos Latvijoje pagamintos ir sukomplektuotos medžiagos. Rekonstrukcijos metu įdėta daug rankų darbo, pasitelkti istorinių pastatų restauravimo metodai, atnaujintos plytų sienos, medinis stogas, originalios medinės stoginės virš bėgių. Istoriniam pastatui aprengti buvo naudojamos aliuminio ir plieno konstrukcijos, taip pat įrengti nauji plieno karkasai pastato stogui bei garso ir apšvietimo įrangai montuoti.

Pagrindinė projekto koncepcija – palikti istorinį pastatą visiškai tuščią, paruošiant renginių salei 1230 m² erdvę, kurią akustinėmis pertvaromis būtų galima padalinti į 3 dalis. Dėl šios priežasties pietinėje ir rytinėje pusėse buvo pastatyti nauji pagalbiniai pastatai. Naujajame pietiniame pastate pirmame aukšte yra registratūra, rūbinės lankytojams, o rūsyje – sanitarinės patalpos. Rytinio pastato rūsyje įrengtos patalpos aptarnaujančiam personalui, restorano virtuvė, pirmame aukšte – sandėliukai, persirengimo kambariai atlikėjams bei pagrindinis ofisas antrajame aukšte.

Naujų konstrukcijų luboms puikiai panaudojome Latvijoje pagamintas CEWOOD medienos vilnos akustines plokštes. Šios plokštės pagerina akustinę išvestį pietinio pastato registratūroje, atlikėjų persirengimo kambariuose ir pagrindiniame ofise. Natūraliomis spalvomis nudažytos CEWOOD plokštės puikiai atrodo istorinių plytų, medienos, bėgių, naujo betono, stiklo, metalinių detalių spalvų fone. Didžiuojamės šiuolaikiškais CEWOOD akustinių plokščių sprendimais rytinio pastato konstrukcijų luboms, kurie dera prie FIBO sienų mūro. Be to, CEWOOD plokštės puikiai tiko ir pietinėje registratūroje: dėl medžiagos lankstumo plokštės lengvai įrengtos su naujomis metalo konstrukcijomis.

Rygoje gausu istorinių pastatų, todėl senų pastatų rekonstravimas ir pritaikymas naujoms reikmėms – tvarus sprendimas, atitinkantis Rygos, kaip UNESCO pasaulinio paveldo vietos, unikalumą. Čia, laikantis tvarumo ir ekologinių principų, be galo svarbu naudoti vietines medžiagas bei resursus.
Vieta:  Hanzas gatvė 16A, Ryga
Architektai:
Sudraba Arhitektūra, projekto pagrindinis architektas Reinis Liepiņš, komanda: Reinis Liepiņš, Ilze Liepiņa, Ieva Landmane, Ainārs Plankājs, Mārtiņš Ostaņēvičs, Jurģis Prikulis, Ieva Leja.
Vystytojas:
Pillar Development
CEWOOD produktai: Akustinės plokštės
Medienos vilna: 1.5 mm
Plokštės storis: 25 mm
Plokštės matmenys: 2400x600 mm
Spalva: dažyta natūralia spalva
Profilis: P11
Produkto kiekis: 1100 m2