Teksts: Ilze Liepiņa, Sudraba Arhitektūra
Foto: Reinis Hofmanis
Hanzas perons - vieta, kur kultūra sastopas ar vēsturi un moderno

 2019.gada 17. augustā durvis vēra jauna kultūras telpa Hanzas perons, pēc arhitektu biroja Sudraba Arhitektūra projekta pārbūvētā bijusī dzelzceļa preču stacija Rīgā, Hanzas ielā 16a, kas jau pusgadu darbojas kā mākslas un kultūras centrs, topot par mājvietu dažādiem atvērtiem un korporatīviem pasākumiem.
Vecās noliktavas atjaunotais ķieģelis, vēsturiskā jumta koka konstrukcijas un citi arhitektoniskie elementi veido jaunā Hanzas perona interjeru un atraktīvu scenogrāfiju daudzveidīgiem kultūras un izklaides sarīkojumu formātiem.
Atjaunotā ēka var pamatoti lepoties ar lielu Latvijā ražoto un montētu materiālu skaitu. Pārbūves gaitā, izmantojot roku darbu un vēsturiskās būvniecības paņēmienus, restaurētas ķieģeļu sienas, koka jumta konstrukcija un oriģinālās liekto sliežu nojumes. No jaunajiem materiāliem montēts alumīnija un tērauda konstrukciju “mētelis” apkārt vēsturiskajai ēkai, kā arī jaunie tērauda rāmji vēsturiskā jumta balstīšanai un skaņas un gaismas iekārtu iekāršanai.

Projekta galvenais konceptuālais risinājums bija atstāt vēsturisko ēku pilnīgi brīvu, veidojot tajā 1230m² pasākumu zāli ar iespēju to ar akustiskajām starpsienām sadalīt 3 daļās. Lai realizētu šo ieceri, bija nepieciešams veidot jaunas piebūves ēkas Dienvidu galā un Austrumu pusē. Jaunajā Dienvidu gala piebūvē 1.stāvā izvietots vestibils, pagrabstāvā apmeklētāju garderobes un sanmezgli. Jaunajā Austrumu piebūves pagrabstāvā izvietotas tehniskās telpas, 1.stāvā restorāna virtuve, noliktava, 2.stāvā mākslinieku ģērbtuves un Hanzas perona birojs.

Jauno piebūvju griestos kā ļoti veiksmīgu risinājumu esam pielietojuši Latvijā ražotās CEWOOD akustiskās fibrolīta plātnes. Tās uzlabo akustisko situāciju gan Dienvidu vestibilā, gan mākslinieku ģērbtuvēs un Hanzas perona birojā. CEWOOD naturālās jeb nekrāsotās plātnes ļoti veiksmīgi iekļaujas kopējā interjera toņu gammā, kur dominē vēsturiskais ķieģelis, koks, sliedes, jaunais betons, stikls, metāla detaļas. Jāuzteic CEWOOD akustisko plātņu malu profilu risinājums, tas Austrumu piebūves griestu apšuvumā sasaucas ar fibo sienu mūrējuma šuvojumu. Vēl jāatzīmē CEWOOD plātņu veiksmīgo montāžu Dienvidu vestibila griestos - plātnes labi pakļāvās piegriešanas procesam līdzās jaunajām metāla konstrukcijām.
Rīgā - pilsētā, kur ir tik liels vēsturisko ēku īpatsvars, vecu ēku pielāgošana jaunam lietojumam ir ilgtspējīgs risinājums un atbilst Rīgas UNESCO pasaules mantojuma vietas statusam, ļoti svarīgs aspekts ilgtspējības un ekoloģiskās pēdas kontekstā ir arī vietējo materiālu un resursu pielietojums.
 Atrašanās vieta: Hanzas iela 16a, Rīga
Arhitekti:
"Sudraba Arhitektūra", projekta galvenais arhitekts Reinis Liepiņš, komanda: Reinis Liepiņš, Ilze Liepiņa, Ieva Landmane, Ainārs Plankājs, Mārtiņš Ostaņēvičs, Jurģis Prikulis, Ieva Leja.
Attīstītājs:
"Pillar Development”
Izmantotie materiāli:
CEWOOD Akustiskā plātne
Skaidas platums: 1.5 mm
Plātnes biezums: 25 mm
Plātnes izmērs: 2400x600 mm
Krāsa: naturāli krāsots
Profils: P11
Apjoms: 1100 m2